جمعه, 3 آذر 1396 جستجو:           |    
رو عنوان : تشریح مراحل ساخت آرامگاه سلطان‌الذاکرین توسط ودود موذن‌زاده؛
عنوان : پشتكاری كه غیرممكن را ممكن كرد
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ 

فرزند سلطان‌الذاکرین، طراح و سازنده مقبره و سردیس زنده‌یاد استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی، به تشریح مراحل مختلف طراحی و اجرای این مقبره و سردیس و همچنین اقدامات آتی که به منظور تکمیل این اثر انجام خواهد گرفت، پرداخت .

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردبیل، عصر روز یکشنبه 12 دی‌ماه، همزمان با حضور چند میهمان از کشور جمهوری آذربایجان برای زیارت و فاتحه‌خوانی بر سر مزار سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی، ودود موذن‌زاده؛ فرزند این استاد فقید نیز در این محل حاضر شده و در گفت و گو با خبرنگار شهرداری اردبیل به تشریح مراحل مختلف طراحی و ساخت مقبره و سردیس استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی پرداخت .

ودود موذن‌زاده با قدردانی از حضور شکوهمند مردم حسینی اردبیل در مراسم تشییع پیکر استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی، این حضور را بی سابقه و نماد و پیام قدرشناسی مردم اردبیل دانست و اظهار کرد: حدود یک هفته تا 10 روز بعد از درگذشت حاج سلیم موذن‌زاده اردبیلی و با مشاهده حضور و استقبال چشم‌گیر مردم حسینی اردبیل و مردم سایر نقاط کشور و حتی اتباع کشورهای خارجی جهت زیارت قبر ایشان، متوجه شدیم که نمی توانیم در امر ساخت آرامگاهی شایسته این پیرغلام دستگاه حضرت اباعبدا.. الحسین(ع) حتی لحظه ای درنگ کنیم .
وی افزود: بنابراین طی مذاکرات و هماهنگی‌هایی که با شهردار اردبیل و مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری داشتم، مصمم شدم در مدت زمان اندک و چند روزه‌ای که تا اربعین درگذشت حاج سلیم باقی مانده بود، نسبت به طراحی و آماده‌سازی آرامگاه اقدام کنم .

این هنرمند نام‌آشنا، شرایط بسیار سخت جوی حاکم بر منطقه در مدت زمان ساخت مقبره سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی را یادآوری کرد و گفت: در طول این مدت زمان محدود، تعداد 30 نفر از عوامل همراه با تخصص‌های مختلف در کمتر از 30 روز و به طور شبانه روزی در شرایط جوی توام با برف و بوران برای ساخت این مقبره فعالیت کردند که به جرات می توان گفت با پشتکار ستودنی که داشتند در واقع یک کار غیرممکن را ممکن کردند .


عملیات تکمیل جزئیات فنی سردیس سلطان‌الذاکرین ادامه دارد

موذن‌زاده با تاکید بر اینکه صرفاً عنایت پروردگار متعال و نظر لطف حضرت اباعبدا.. الحسین(ع) بر خادم دل‌سوخته دربارش حاج سلیم موذن‌زاده اردبیلی موجب شد تا این کار تقریبا غیرممکن را ممکن سازیم، تصریح کرد: همچنین در نتیجه تلاش شبانه روزی و خستگی‌ناپذیر اعضای تیم سازنده آرامگاه استاد سلیم موذن‌زاده، توانستیم این آرامگاه را برای مراسم چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد حاج سلیم آماده کنیم .

وی با اشاره به عملیات آماده‌سازی "کلی" آرامگاه استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی در مدت‌زمان محدود یاد شده، عدم اتمام "جزئیات" این مجموعه را یادآور شد و اظهار کرد: یک سری ظریف کاری‌ها بر روی این طرح از جمله محوطه آرامگاه و سردیس حاج سلیم را نیز بلافاصله بعد از فردای روز مراسم چهلم درگذشت وی، آغاز کردیم و در اصل هر آنچه از کارهای تکمیلی محوطه آرامگاه و سردیس زنده‌یاد استاد سلیم موذن‌زاده که در مدت محدود قبل از مراسم اربعین انجام نگرفته بود، را در دست اجرا و تکمیل داریم .

موذن‌زاده با تشریح مراحل و ابعاد فنی و مدت زمان مورد نیاز جهت ساخت یک تندیس یا سردیس، ابراز کرد: برای ساخت سردیس زنده‌یاد استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به منظور تعبیه در آرامگاه وی تا روز چهلم درگذشت این استاد، زمان بسیار اندکی از نظر اتمام تمامی مراحل فنی ساخت یک سردیس در اختیار داشتیم، بنابراین سردیس را قبل از انجام تست‌های فنی لازم نظیر تست نور، تست ارتفاع، تست رنگ و... در این مرحله صرفا به منظور استفاده در مراسم رونمایی از مقبره تعبیه کردیم، تا بلافاصله پس از اتمام مراسم چهلم، نسبت به تکمیل این سردیس و روتوش آن اقدام شود، که طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته پیش بینی می کنیم تا یک هفته آینده تمامی کارهای فنی باقی‌مانده مربوط به تکمیل سردیس استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به اتمام برسد .
معرفی سلطان‌الذاکرین به زبان‌های بین المللی با هدف احترام به علاقه‌مندان جهانی

این هنرمند صاحب‌اثر در کشورهای مختلف جهان، وجهه و محبوبیت ملی و بین المللی سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به ویژه در میان دوستداران میلیونی شیعیان و علویان کشورهای حوزه قفقاز مانند آذربایجان و همچنین کشور ترکیه را خاطرنشان کرد و گفت: از نخستین روز درگذشت حاج سلیم، خیل عظیمی از دوستداران وی از کشورهای آذربایجان و ترکیه برای زیارت آرامگاه این پیرغلام حسینی به اردبیل آمده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد، که ما هم با هدف احترام به حضور این میهمانان و فراهم کردن زمینه برای خواندن بدون واسطه مشخصات ایشان از سوی خیل عظیم این علاقه‌مندان، در کنار درج اسم شریف سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به زبان فارسی بر روی سنگ مزار، همین مشخصات و همچنین تاریخ تولد و وفات وی را به زبان لاتین نیز بر روی کتیبه آرامگاه حک کرده‌ایم.

موذن‌زاده، قدر‌دانستن و تلاش برای زنده نگه داشتن یاد و نام مفاخر و مشاهیر ملی و بین المللی ایران از جمله سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی قبل از هرگونه اقدام متقابل از سوی دیگران؛ را بهترین و اصولی‌ترین راه  ممکن برای جلوگیری از مصادره این مفاخر توسط دیگران دانست و ابراز کرد: ما همین‌طور در برنامه داریم که کتیبه‌ای با محتوای مشخصات و معرفی سلطان‌الذاکرین به زبان های عربی، انگلیسی و آلمانی هم در آرامگاه این استاد فقید طراحی و تعبیه کنیم.

وی همچنین در پایان این گفت و گو با اشاره به تصویب تشکیل بنیاد موذن‌زاده اردبیلی با لوگوی "سلطان‌الذاکرین" در آینده‌ای نزدیک، گفت: ما در سایه تلاش اعضای تیم سازنده آرامگاه سلطان‌الذاکرین استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی، این لوگوی مصوب را نیز در این مدت زمان اندکی که در اختیار داشتیم، طراحی و در کتیبه این آرامگاه تعبیه کرده‌ایم.

انتهای پیامنمایش تعداد بازدیدها : 607

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اردبیل

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8